FRN14JT1R20
DigiKey Part Number
FRN14JT1R20-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRN14JT1R20
Description
RES 1.2 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)