FRN14JB2R00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
2 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety Metal Film
FRN14JB2R00
DigiKey Part Number
738-FRN14JB2R00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRN14JB2R00
Description
RES 2 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)