FRC2512JT47R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 26.481
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 83.319
Datasheet
TE Connectivity
47 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
FRC2512JT47R0
DigiKey Part Number
738-FRC2512JT47R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC2512JT47R0
Description
RES 47 OHM 5% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FRC2512JT47R0 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)