FRC2512JT3R30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 31.728
Datasheet
3.3 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
FRC2512JT3R30
DigiKey Part Number
738-FRC2512JT3R30TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC2512JT3R30
Description
RES 3.3 OHM 5% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FRC2512JT3R30 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)