FRC1210JT82R0
DigiKey Part Number
738-FRC1210JT82R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC1210JT82R0
Description
RES 82 OHM 5% 1/2W 1210
Detailed Description
82 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
FRC1210JT82R0 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.120" L x 0.098" W (3.05mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)