FRC1210JT6R80
DigiKey Part Number
738-FRC1210JT6R80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC1210JT6R80
Description
RES 6.8 OHM 5% 1/2W 1210
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
FRC1210JT6R80 Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.120" L x 0.098" W (3.05mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)