FRC1206JT13R0
DigiKey Part Number
738-FRC1206JT13R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC1206JT13R0
Description
RES 13 OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
13 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
FRC1206JT13R0 Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)