FRC0805JT7R50 is available for purchase but is not normally stocked.
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 24.908
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 5.000
Datasheet
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Rohm Semiconductor
7.5 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
FRC0805JT7R50
DigiKey Part Number
738-FRC0805JT7R50TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC0805JT7R50
Description
RES 7.5 OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
FRC0805JT7R50 Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)