FRC0805JT12R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 12.465
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Kamaya Inc.
12 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
FRC0805JT12R0
DigiKey Part Number
738-FRC0805JT12R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC0805JT12R0
Description
RES 12 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FRC0805JT12R0 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)