FRC0603JT430R
DigiKey Part Number
738-FRC0603JT430RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC0603JT430R
Description
RES 430 OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
430 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
FRC0603JT430R Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)