FRC0402JT6R20
DigiKey Part Number
738-FRC0402JT6R20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC0402JT6R20
Description
RES 6.2 OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
6.2 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Fusible, Safety Thick Film
EDA/CAD Models
FRC0402JT6R20 Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)