FRC0402JT1R60
DigiKey Part Number
738-FRC0402JT1R60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC0402JT1R60
Description
RES 1.6 OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
1.6 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Fusible, Safety Thick Film
EDA/CAD Models
FRC0402JT1R60 Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)