FRC0402JT12R0
DigiKey Part Number
738-FRC0402JT12R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC0402JT12R0
Description
RES 12 OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Fusible, Safety Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FRC0402JT12R0 Models
Category
Features
Fusible, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)