FCR1210KT1K50 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Dale
In Stock: 9.026
Vishay Dale
In Stock: 0
YAGEO
1.5 kOhms ±10% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Thick Film
FCR1210KT1K50
DigiKey Part Number
FCR1210KT1K50-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCR1210KT1K50
Description
RES 1.5K OHM 10% 1/3W 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCR1210KT1K50 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)