FCR1206LT8K20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 15.080
Vishay Dale
In Stock: 12.708
Panasonic Industry
In Stock: 281
Panasonic Industry
YAGEO
8.2 kOhms ±15% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
FCR1206LT8K20
DigiKey Part Number
FCR1206LT8K20-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCR1206LT8K20
Description
RES 8.2K OHM 15% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCR1206LT8K20 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)