FCR1206KT470R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 178.569
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 8.807
Datasheet
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
YAGEO
YAGEO
470 Ohms ±10% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
FCR1206KT470R
DigiKey Part Number
FCR1206KT470R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCR1206KT470R
Description
RES 470 OHM 10% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCR1206KT470R Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)