FCR1206KT240K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 6.733
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 861
YAGEO
YAGEO
240 kOhms ±10% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
FCR1206KT240K
DigiKey Part Number
FCR1206KT240K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCR1206KT240K
Description
RES 240K OHM 10% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCR1206KT240K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)