EWT225JB25K0
DigiKey Part Number
738-EWT225JB25K0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EWT225JB25K0
Description
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 225W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 kOhms ±5% 225W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EWT225JB25K0 Models
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Series
Features
Flame Proof, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
25 kOhms
Size / Dimension
1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Tab
Power (Watts)
225W