CVH460K14T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
750 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
CVH460K14T
DigiKey Part Number
738-CVH460K14T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVH460K14T
Description
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
250J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
340 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V