CV60K07T-05 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
100 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
CV60K07T-05
DigiKey Part Number
738-CV60K07T-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CV60K07T-05
Description
VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
7J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
680 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V