CSRW1225FTR250
DigiKey Part Number
738-CSRW1225FTR250TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRW1225FTR250
Description
RES, CS, 1225, 0.25 OHM, 1%, 1.5
Detailed Description
250 mOhms ±1% 1.5W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CSRW1225FTR250 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)