CSRW1225FT51L0
DigiKey Part Number
738-CSRW1225FT51L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRW1225FT51L0
Description
RES, CS, 1225, 0.051 OHM, 1%, 1.
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 mOhms ±1% 1.5W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSRW1225FT51L0 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)