CSRW0612FT24L0
DigiKey Part Number
738-CSRW0612FT24L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRW0612FT24L0
Description
RES, CS, 0612, 0.024 OHM, 1%, 0.
Detailed Description
24 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CSRW0612FT24L0 Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)