CSRW0508JTR120 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 6.036
Datasheet
New at DigiKey
120 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Current Sense Thick Film
CSRW0508JTR120
DigiKey Part Number
738-CSRW0508JTR120TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRW0508JTR120
Description
RES, CS, 0508, 0.12 OHM, 5%, 0.5
Detailed Description
EDA/CAD Models
CSRW0508JTR120 Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)