CSRW0508JT43L0-HP is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
43 mOhms ±5% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Current Sense Thick Film
CSRW0508JT43L0-HP
DigiKey Part Number
738-CSRW0508JT43L0-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRW0508JT43L0-HP
Description
RES, CS, 0508, 0.043 OHM, 5%, 1W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CSRW0508JT43L0-HP Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)