CSRW0508FT12L0-HP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 9.024
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
12 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Current Sense Thick Film
CSRW0508FT12L0-HP
DigiKey Part Number
738-CSRW0508FT12L0-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRW0508FT12L0-HP
Description
RES, CS, 0508, 0.012 OHM, 1%, 1W
Detailed Description
EDA/CAD Models
CSRW0508FT12L0-HP Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)