CSRW0508FT10L0-HP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 9.655
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
10 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Current Sense Thick Film
CSRW0508FT10L0-HP
DigiKey Part Number
738-CSRW0508FT10L0-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRW0508FT10L0-HP
Description
RES, CS, 0508, 0.01 OHM, 1%, 1W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CSRW0508FT10L0-HP Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)