CSRT1206FT8R20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
8.2 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thin Film
CSRT1206FT8R20
DigiKey Part Number
738-CSRT1206FT8R20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRT1206FT8R20
Description
RES 8.2 OHM 1% 1W 1206
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)