CSRT0805FTR430 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
430 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thin Film
CSRT0805FTR430
DigiKey Part Number
738-CSRT0805FTR430TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRT0805FTR430
Description
RES 0.43 OHM 1% 1/2W 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CSRT0805FTR430 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)