Image for CSRT0805DTR220 is not available
CSRT0805DTR220
DigiKey Part Number
738-CSRT0805DTR220TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRT0805DTR220
Description
RES, CS, 0805, 0.22 OHM, 0.5%, 0
Detailed Description
220 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
CSRT0805DTR220 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)