CSRT0603FT2R70
DigiKey Part Number
738-CSRT0603FT2R70TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRT0603FT2R70
Description
RES 2.7 OHM 1% 0.4W 0603
Detailed Description
2.7 Ohms ±1% 0.4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
CSRT0603FT2R70 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)