Image for CSRT0603DT91L0 is not available
CSRT0603DT91L0
DigiKey Part Number
738-CSRT0603DT91L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRT0603DT91L0
Description
RES, CS, 0603, 0.091 OHM, 0.5%,
Detailed Description
91 mOhms ±0.5% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
CSRT0603DT91L0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)