CSRT0402FTR300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
300 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thin Film
CSRT0402FTR300
DigiKey Part Number
738-CSRT0402FTR300TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRT0402FTR300
Description
RES 0.3 OHM 1% 1/4W 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CSRT0402FTR300 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)