Image for CSRT0201FT9R10 is not available
CSRT0201FT9R10
DigiKey Part Number
738-CSRT0201FT9R10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRT0201FT9R10
Description
RES, CS, 0201, 9.1 OHM, 1%, 0.2W
Detailed Description
9.1 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
CSRT0201FT9R10 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.012" (0.31mm)