Image for CSRT0201FT3R60 is not available
CSRT0201FT3R60
DigiKey Part Number
738-CSRT0201FT3R60TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRT0201FT3R60
Description
RES, CS, 0201, 3.6 OHM, 1%, 0.2W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSRT0201FT3R60 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.012" (0.31mm)