CSRN2010FTR800 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
800 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
CSRN2010FTR800
DigiKey Part Number
CSRN2010FTR800-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRN2010FTR800
Description
RES 0.8 OHM 1% 1W 2010
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CSRN2010FTR800 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)