CSRF0805FT11L0
DigiKey Part Number
CSRF0805FT11L0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRF0805FT11L0
Description
RES 0.011 OHM 1% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
EDA/CAD Models
CSRF0805FT11L0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.083" L x 0.051" W (2.10mm x 1.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)