CSRF0612FT20L0
DigiKey Part Number
738-CSRF0612FT20L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRF0612FT20L0
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W 0612
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
EDA/CAD Models
CSRF0612FT20L0 Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)