CSR2010JGR470 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
470 mOhms ±5% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
CSR2010JGR470
DigiKey Part Number
CSR2010JGR470TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR2010JGR470
Description
RES 0.47 OHM 5% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CSR2010JGR470 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.100" W (5.00mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)