CSR1225JTR180 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
180 mOhms ±5% 3W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Current Sense Thick Film
CSR1225JTR180
DigiKey Part Number
CSR1225JTR180-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR1225JTR180
Description
RES 0.18 OHM 5% 3W 2512 WIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
CSR1225JTR180 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Size / Dimension
0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)