CSR1210FT20L0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
20 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Current Sense Thick Film
CSR1210FT20L0
DigiKey Part Number
738-CSR1210FT20L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR1210FT20L0
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/2W 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
CSR1210FT20L0 Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)