CSR1210FT1R00
DigiKey Part Number
CSR1210FT1R00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR1210FT1R00
Description
RES 1 OHM 1% 1/2W 1210
Detailed Description
1 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CSR1210FT1R00 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)