CSR1206JT75L0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 30.105
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
75 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
CSR1206JT75L0
DigiKey Part Number
CSR1206JT75L0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR1206JT75L0
Description
RES 0.075 OHM 5% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CSR1206JT75L0 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)