CSR1206FKR700
DigiKey Part Number
CSR1206FKR700-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR1206FKR700
Description
RES 0.7 OHM 1% 1/2W 1206
Detailed Description
700 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CSR1206FKR700 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)