CSR0805JK30L0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1.718
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Panasonic Industry
30 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
CSR0805JK30L0
DigiKey Part Number
CSR0805JK30L0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR0805JK30L0
Description
RES 0.03 OHM 5% 1/4W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
CSR0805JK30L0 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)