CSR0603JKR120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
120 mOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thick Film
CSR0603JKR120
DigiKey Part Number
CSR0603JKR120-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR0603JKR120
Description
RES 0.12 OHM 5% 1/8W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CSR0603JKR120 Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)