CSR0603FTR160
DigiKey Part Number
CSR0603FTR160-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR0603FTR160
Description
RES 0.16 OHM 1% 1/8W 0603
Detailed Description
160 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CSR0603FTR160 Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)