CSR0402JTR130
DigiKey Part Number
CSR0402JTR130-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR0402JTR130
Description
RES 0.13 OHM 5% 1/8W 0402
Detailed Description
130 mOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CSR0402JTR130 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)