CSR0201JTR470 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
470 mOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Current Sense Thick Film
CSR0201JTR470
DigiKey Part Number
738-CSR0201JTR470TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR0201JTR470
Description
RES 0.47 OHM 5% 1/20W 0201
Detailed Description
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)