CSR0201FTR100
DigiKey Part Number
738-CSR0201FTR100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR0201FTR100
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Current Sense Thick Film
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)